به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام رضا(علیه السلام)؛در مراسم آبروی محله گرامیداشت شهید والامقام جواد صباغیان که به همت بسیجیان حوزه7 ناحیه مقداد مشهد به مناسبت ایام ا... دهه مبارک فجر با حضور مسئولین نظامی وانتظامی واستانی ومشهد وجمع کثیری از همسایگان خانواده شهید در منزل پدر شهیدبرگزارشد سردار نجاتی  اظهار داشت: نقش استان خراسان بزرگ در دفاع مقدس نقش پر رنگی بوده است. نزدیک به 300 هزار رزمنده و 13 رده و یگان از خراسان در دفاع مقدس حضور داشتند. لشکر 77 ثامن­الائمه (ع) از ارتش جمهوری اسلامی، لشکرهای 5 نصر، 21 امام رضا (ع) و ویژه شهدا از سپاه، از جمله لشکرهای پیاده بودند که از خراسان در جنگ حضور داشتند. تیپ­ ها و گروهایی همچون تیپ 313 حر، تیپ 113 پدافند هوایی، گروه توپخانه 61 محرم و گروه مهندسی 45 جوادالائمه (ع) از تیپ­‌ها و گروهای تخصصی سپاه و ارتش بودند که در دفاع مقدس نقش آفرینی کردند.

وی افزود: اولین عملیاتی که بعد از عزل بنی­‌صدر علیه دشمن بعثی انجام شد و پیروزی جبهه حق را به همراه داشت عملیات ثامن ­الائمه (ع) بود که توسط لشکر 77 ثامن ­الائمه (ع) انجام شد. لشکر ویژه شهدا که فرماندهی آن را سرلشکر شهید «محمود کاوه» بر عهده داشت بسیاری از شهرها و روستاهای کردستان را از لوث وجود کومله و دمکرات پاکسازی کرد. لشکر 21 امام رضا (ع) در سال 1360 در تنگه چزابه در مقابل ارتش بعث عراق ایستاد و مانع سقوط بستان شد. لشکر 5 نصر از لشکرهای عملیاتی سپاه بود که سخترین ماموریت­های دفاع مقدس به این لشکر واگذار می‌ شد. جهاد سازندگی خراسان به منظور پشتیبانی رزمندگان اسلام در زیر آتش توپخانه­‌ها و بمباران­‌های هواپیماهای ارتش بعث عراق، پل بعثت را بر روی رودخانه اروند که در روز چهار مرتبه جزر و مد دارد احداث کرد.

سردار علی اکبر نجاتی گفت: استان خراسان رضوی در طول هشت سال دفاع مقدس 17 هزار شهید را تقدیم اسلام کرده است که از این تعداد به 486 شهید فرمانده گردان و 10 شهید ملی می‌توان اشاره کرد. این استان در سال‌‌های حماسه و ایثار 50 هزار جانباز و 5 هزار آزاده نیز در کارنامه درخشان خود دارد. به دلیل جانفشانی و حضور تاثیرگذار رزمندگان خراسانی در دفاع مقدس این استان از معارف بسیار غنی دفاع مقدس و یک غنای فرهنگی خیلی بالایی برخوردار است که وظیفه ما است تا با بهره­‌گیری از این فرهنگ وقایع آن روزها را ثبت و ضبط کنیم و به نسل‌های آینده انتقال دهیم.

مسئول مرکزحفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان خراسان رضوی ادامه داد: دفاع مردم ایران در هشت سال جنگ تحمیلی که از آن به عنوان دفاع مقدس یاد می­‌کنند و فرهنگ حاکم بر جبهه‌ ها بر اساس قرآن و سنت نبی مکرم حضرت محمد (ص) و ارشادات حضرات معصومین شکل گرفت و به همین دلیل باعث شد تا امروز مورد توجه جهان اسلام قرار بگیرد.

در پایان مراسم با اهدای دولوح یادبود از طرف فرماندهی تیپ377شهیدحبرانی وناحیه مقاومت بسیج سپاه مقداد مشهد از خانواده شهید تجلیل شد.

انتهای پیام/