به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام رضا(علیه السلام)؛ سردار سرلشکر محمدعلی جعفری امروز در آئین تکریم و معارفه فرمانده سپاه قائم‌‌آل‌محمد(عج) استان سمنان در حسینیه شهدای گمنام ساختمان ستادی سپاه این استان اظهار داشت: رمز پیروزی و بقای انقلاب اسلامی در معانی و محتوایی است که از این انقلاب داریم و این محتوا از مکتب تشیع و از متن اصلی قرآن‌کریم برگرفته شده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه محور انقلاب اسلامی مبارزه با ظلم، ایستادگی در برابر نظام سلطه و ادامه راه امام حسین(ع) و همه ائمه معصومین(ع) است، خاطرنشان کرد: سختی‌ها و مصائبی که به حضرت فاطمه‌زهرا(س) و یا مظلومیت امام علی(ع) و همه آن‌ها، مرتبط با موضوع حاکمیت دین و ولایت بود. حضرت زهرا(س) در همین راه(ولایت) به شهادت رسیدند و امام حسین(ع) در راه ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم و یاری دین خدا رفتند و به شهادت رسیدند و این همان کاری است که جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی ما در حال انجام آن است.

سرلشکر جعفری با بیان اینکه جوهره اصلی انقلاب اسلامی ادامه راه ائمه‌معصومین(ع) یعنی یاری دین خداست، افزود: قله این حرکت در یاری‌کردن دین خدا گذشت و فداکاری و از جان گذشتن، جهاد در راه خدا، تسلیم نشدن در برابر دشمن و دفاع از حق است که همه اینها در رابطه با موضوع حاکمیت دینی انجام می‌شود.

وی با اشاره به فرمایشات امام خمینی(ره) درباره حاکمیت دین مبین اسلام مبنی بر اینکه همه ائمه‌معصومین(ع) در راه مبارزه برای حاکمیت دین و برای امامت بر امت اسلامی و حاکمیت اسلام به شهادت رسیدند، گفت: این همان کاری است که انقلاب اسلامی آن را انجام داده و جمهوری اسلامی ایران در حال انجام آن است و همان راهی است که مردم با ایمان، اعتقاد و بصیرت در حال طی‌کردن آن هستند و هیچ تفاوتی با آن راه ‌نمی‌کند.

فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: انقلاب اسلامی 40 سال پرقدرت و با عظمت و با شکوه سرپای خود ایستاده و روی همان اصول و شعارهای اولیه و در همان مسیر مستقیمی که امام خمینی(ره) به عنوان بنیان‌گذار این نظام و انقلاب آن را ترسیم کردند در حال حرکت است.

وی با اشاره به تعابیر مقام معظم رهبری درباره اقتدار و عظمت انقلاب اسلامی افزود: به تعبیر مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی ما در ابتدای آن نهالی بود و امروز به درختی تنومند با ریشه بسیار مستحکم تبدیل شده که هیچ حادثه و اقدامی نمی‌تواند آن را متزلزل کند. علت آن این است که سرنوشت این نظام و انقلاب به باورهای عمیق ما گره خورده و این راه نظام و انقلاب تا زمانی که به همین صورت فعلی ادامه داشته باشد خدشه‌ناپذیر است.

سرلشکر جعفری با بیان اینکه تحمل سختی فلسفه وجودی ما شیعیان است، گفت: وقتی که سختی‌های امروز جامعه را با سختی‌هایی که مسلمانان صدر اسلام متحمل آن شده‌اند، مقایسه می‌کنیم خواهیم دید که این سختی‌ها با هم قابل مقایسه نیست. اگر این سختی‌های ناشی از تحریم‌ها، فشارها و مشکلات اقتصادی که می‌بینیم را با یک دید دیگر نگاه کنیم؛ در آن خودکفایی، استقلال، قطع‌شدن دست بیگانگان و تمام‌شدن وابستگی‌های اقتصاد کشور به دیگران و نفت در آن وجود دارد و باید به مشکلات با این نگاه بنگریم.

‌فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه اگر از سختی‌های موقتی و گذرای فعلی و تحریم‌های موجود بگذریم؛ پس از آن همه آن‌ها پیروزی، موفقیت و توفیق است، گفت: در ابعاد سیاسی، منطقه‌ای و در رابطه با توسعه دین اسلام و معرفی آن و انتشار نور خداوند بر روی زمین و اتفاق‌هایی که در حال رخ دادن است، همواره توفیق و موفقیت را می‌بینیم.

سرلشکر جعفری خاطرنشان کرد: امروز با همه دشمنی‌هایی که دشمنان علیه ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران در حال انجام‌دادن هستند و با وجود کاستی‌ها، ضعف‌ها، سستی‌ها و انحرافاتی که وجود دارد، شاهد یک عنایت الهی نسبت به این مردم هستیم و این به خاطر همان ایستادگی و مقاومت اعتقادی و معنوی مردم در این راه الهی است.

وی ادامه داد: هر روز که از انقلاب اسلامی ما می‌گذرد؛ اهمیت خون شهیدان، احترام به شهدا و دلدادگی اقشار مختلف مردم به شهدای والامقام انقلاب اسلامی، همه جامعه را در بر می‌گیرد و در مقاطعی که غرق در مسائل و مشکلات می‌شویم؛ غافله شهدا می‌آیند و جامعه ما را نجات می‌دهند.

فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: در مقاطعی مانند محرم و ایام فاطمیه یا مناسبت‌های دیگری که طراحی الهی برای جامعه ماست؛ به یاد مصائب اهل‌بیت(ع) می‌افتیم که اگر ما برای امام حسین(ع) و ائمه‌اطهار(ع) عزاداری می‌کنیم فلسفه استقامت، پایداری در راه خدا و مبارزه با ظلم پشت آن نهفته است.

سرلشکر جعفری با اشاره به اهمیت تداوم راه شهدا در جامعه عنوان کرد: امروز عظمت، شکوه و عزتی که جمهوری اسلامی ایران در دنیا پیدا کرده و هر چه که در انقلاب اسلامی به آن رسیده‌ایم که این دستاوردها روز‌به‌روز در حال افزایش بوده و عمق بیشتری پیدا می‌کند، به سبب همین مسیری است که ملت ما و امت اسلامی در منطقه آن را انتخاب کرده است. این راه شکست‌ناپذیر بوده و برگشت‌پذیر نیست و تا زمانی که این راه توسط مردم ادامه داشته باشد موفقیت نصیب‌مان می‌شود.

وی با اشاره به فرمایشات امیدبخش مقام معظم رهبری نسبت به رفع مشکلات موجود کشور یادآور شد: امروز با وجود اینکه موج شایعه‌پراکنی‌ها و پاشیدن و افشاندن تخم یأس و ناامیدی توسط دشمنان و مخالفان شدت پیدا کرده است؛ می‌بینیم که مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیر خود با چه ایمان و باوری نسبت به آینده خوش‌بینی دارند.

سرلشکر جعفری با بیان اینکه اگر به این فرمایشات مقام معظم رهبری نگاهی عمیق داشته باشیم خواهیم دید که این فرمایشات واقعیت دارد، اضافه کرد: باید پیشرفت‌ها و توسعه کشور را ببینیم و از گذشتگانمان بپرسیم و یادمان بیاید که ایران در گذشته چه وضعیتی داشته و امروز به چه پیشرفت‌هایی رسیده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره دستاوردهای انقلاب اسلامی در سخنان ابتدای سال 1397 عنوان کرد: با وجود همه فضاسازی‌های منفی و بر‌خلاف آمارهایی که بانک جهانی مبنی بر رشد طبقه متوسط کشور و کاهش فاصله غنی و فقیر در کشورمان ارائه می‌دهد، می‌بینیم که استحکام و اعتقاد مردم ما نسبت به این راه و مسیر (انقلاب اسلامی) روز‌به‌روز بیشتر شده و مردم این مسیر را ادامه می‌دهند.

وی با بیان اینکه رشد کشور در این شرایط اتفاق افتاده است، خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس در حالی که کشور در محاصره کامل اقتصادی قرار داشت اما خودکفایی دفاعی و نظامی را شاهد بودیم. 

سرلشکر جعفری با اشاره به اینکه امروز دوست و دشمن به قدرت دفاعی و امنیتی بی‌نظیر جمهوری اسلامی ایران اقرار می‌کنند، گفت: این اقتدار علاوه بر لطف و عنایات الهی به ایمان، اعتقاد و حضور گسترده مردم کشور و تلاش و زحمات و استفاده از فناوری‌ها و امکانات مادی متکی است که برای تکمیل این توانمندی معنوی و افزودن امکانات مادی و فناوری‌ها به این توان(دفاعی) به کار گرفته شده است. همه خودکفایی‌های دفاعی و نظامی در دفاع مقدس و شرایط امروز کشور با ایستادگی، مقاومت، لطف و عنایت الهی و تلاش‌های مردم حاصل شده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران با تأکید براینکه مجموعه این توان نظامی و دفاعی امروز یک امنیت بی‌نظیر را برای کشورمان به‌همراه داشته است، افزود: با وجود اینکه همه دشمنان ما در اطراف، منطقه و دوردست‌ها اعم از آمریکایی‌ها و رژیم خائن و آدم‌کش صهیونیستی در حال برنامه‌ریزی و توطئه برای ایجاد و گسترش ناامنی در کشورمان هستند؛ اما اگر شرایط امنیت امروز کشورمان را با برخی کشورهای دیگر در منطقه مقایسه کنیم می‌بینیم که امنیت ما امنیتی بسیار خوب است و خداوند را برای این نعمت شکر می‌کنیم.

وی از ولایت، ایمان، صبوری، بصیرت و انقلابی‌گری مردم ایران به عنوان نعماتی بزرگ برای انقلاب اسلامی یاد کرد و با اشاره به اینکه امروز روحیه شهیدپروری و یاری‌گری دین خدا در مردم کشور رو به افزایش است، خاطرنشان کرد: تا زمانی که این روحیه در مردم ما وجود دارد؛ کشورمان در امنیت خوبی خواهد بود. همه ما اعم از پاسداران، روحانیون و عموم مردم کشور بدانیم که هر چه داریم امروز به خاطر اعتقاد عمومی مردم ما به این مسیر است و اعتقاد و باور عمیق آنان در حفظ انقلاب و پاسداری از همین مسیر و همین ارزش‌های انقلاب اسلامی ضروری است.

فرمانده کل سپاه پاسداران با تأکید بر اینکه امروز باید مطمئن باشیم که مشکلات مادی و اقتصادی پیش رو که کشور با آن مواجه است مقطعی و زودگذر بوده و رفع می‌‌شود، شرایط امروز کشور را امتحان الهی برای مردم عنوان و خاطرنشان کرد: باید بدانیم که مؤمنان براساس آیات قرآن‌کریم همواره در حال امتحان هستند و ما باید با این نگاه(امتحان الهی) هم به شرایط نگاه کنیم چراکه همه ما ادعای ایمان به جمهوری اسلامی، راه امام و شهدا و انقلاب اسلامی را داریم.

وی افزود: امروز بیشتر جامعه ما راه انقلاب اسلامی را انتخاب کرده و به آن ایمان و اعتقاد دارند و مطمئن هستند که این راه بر اساس مبانی دینی و اعتقادی آنان و فرهنگ تشیع و امام حسین(ع) است و بر این اساس باید بدانیم که خداوند ما را در این راه امتحان می‌کند.

فرمانده کل سپاه پاسداران با تأکید بر اینکه ملت ایران تاکنون از این امتحان الهی سربلند و (با موفقیت) مثال‌زدنی بیرون آمده‌اند و در آینده نیز حتماً اینگونه خواهد بود، گفت: امروز باید همه ما با آگاهی و شفافیت از این مسیر و راه دفاع کرده و یکدیگر را در پیمودن این راه الهی یاری کنیم؛ چرا که پاسداری از انقلاب اسلامی و نصرت دین خدا به همین معنی است.

سرلشکر جعفری با بیان اینکه حفظ انقلاب اسلامی و استمرار و بقای آن با درخواست مردم ممکن است، بیان کرد: امروز مردم می‌خواهند این راه ادامه داشته باشد.

وی با تأکید بر لزوم اقدام جهادی برای رفع مشکلات کشور خطاب به پاسداران و بسیجیان افزود: امروز که پاسداران و بسیجیان واقعی برای حفظ انقلاب اسلامی و دفاع از دستاوردهای آن، نام مقدس بسیجی و پاسدار را برای خود برگزیده‌اند؛ اولاً باید به این نام و لباس مقدس افتخار کنند و ثانیاً حتی یک لحظه نباید از جهاد غفلت بورزند.

فرمانده کل سپاه پاسداران بیان کرد: باید توجه داشته باشیم که جهاد تنها به‌معنی جنگیدن و مقابله فیزیکی با دشمنان و ایستادن در برابر دشمنان خارجی یا ضدانقلاب داخلی نیست چراکه امروز انقلاب اسلامی ایران بیش از هر زمان دیگری به جهاد در عرصه‌های دیگر نیاز دارد.

سردار جعفری با بیان اینکه امروز آمادگی‌های دفاعی و نظامی در کشور وجود داشته و جمهوری اسلامی ایران در اوج این آمادگی قرار دارد، خاطرنشان کرد: امروز خلأ و نقص کشور در بخش‌های دیگری بوده و جهاد در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نیاز امروز کشور است.

وی گفت: امروز همه کسانی که دل در گرو انقلاب اسلامی دارند و به این راه معتقد هستند، باید به سهم خودشان و براساس توانی که دارند و در حد خود با مال و جانشان این امر مقدس یعنی "جهاد" را ادامه دهند و خدا را شکر می‌کنیم که این روحیه هم در بسیج و هم در بخش‌های مختلف دیگر جامعه اعم از مؤسسات، خیریه‌ها، NGOها که نیازمندان، مستمندان، محرومان و مستضعفان را یاری می‌کنند؛ وجود داشته و این فرهنگ در حال گسترش است.

فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: امروز در شرایط سخت اقتصادی و تحریم‌هایی که دشمن بر ما وارد کرده است و در شرایطی که نیاز به جهاد در کشور داریم؛ فرهنگ جهادی موجود در کشور منجر به همدلی، معنویت، برکت، لطف، عنایت و مرحمت الهی نسبت به جامعه، انقلاب اسلامی، کشور و مردم شده و همه ما می‌توانیم به نوعی در این حرکت جهادی سهیم باشیم.

وی با تأکید براینکه امروز باید بدانیم که جامعه ما به‌شدت به حرکت جهادی در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نیاز دارد، یادآور شد: امروز مجموعه بسیج اعم از بسیج موظف و رسمی و بسیج مردمی و ده‌ها میلیونی که بخش عظیمی از کشورمان را شامل می‌شود در حال چنین حرکتی (حرکت جهادی) هستند.

سرلشکر جعفری با اشاره به طرح اعتلای بسیج در کشور، عنوان کرد: طرح اعتلای بسیج و برنامه‌های آن اکنون در حال پیاده‌سازی است و در این توسعه گروه‌های جهادی و خدمت‌رسان در عرصه‌های مختلف در کشور خدمت‌رسانی می‌کنند و این طرح از ماه‌های گذشته آغاز شده است.

وی اضافه کرد: با استمرار طرح اعتلای بسیج به‌مدت چند سال دیگر و توسعه خدمات آن؛ شاهد اثرگذاری گسترده، شفاف و روشن آن خواهیم بود و این مسیری است که همه می‌توانند در کنار کار خود آن را ادامه دهند و باید بدانیم که رشد و حرکت کشور ما در ابعاد مادی و معنوی به همین حرکت‌ها وابسته است.

فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به اینکه سپاه علاوه بر عرصه‌های دفاعی و امنیتی در زمینه‌های خدمت‌رسانی دیگر نیز وظیفه دارد، تصریح کرد: مقابله با تهدیدات نرم، فرهنگی و مقابله با مسائل اجتماعی کشور و تلاش برای حل آن یکی از وظایف سپاه است.

سرلشکر جعفری با بیان اینکه امروز سپاه متولی به کارگیری و سازماندهی نیروی بسیج است، گفت: بسیج نیروی عظیم جامعه ماست که می‌تواند این حرکت‌های انقلابی و خدمت‌رسانی را در عرصه‌های مختلف جهادی انجام دهد و سازماندهی و به‌کارگیری آن در این مسیر وظیفه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که امروز در حال حرکت به این سمت هستیم.

فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به اینکه حفظ انقلاب اسلامی درباره هر نوع تهدید وظیفه‌ نیروهای سپاهی و بسیجی است که در حال انجام آن هستند اضافه کرد: تشکیل سپاه‌های استانی، تحولی است که در چند سال اخیر در این راستا رخ داده و بر این اساس سپاه‌های استانی در هر استان، همه سپاه را در آن استان نمایندگی می‌کنند و این تجمیع و وحدت رویه‌ای است که در مجموعه استان‌ها ایجاد شد.

وی با بیان اینکه در سپاه‌های استانی حدود 10 سال است که با ساختاری جدید مواجه هستیم، افزود: سپاه‌های استانی در واقع کوچک‌شده مجموعه سپاه در استان بوده و متولی خدمات‌رسانی و خدمات عمومی به همه مجموعه‌های سپاه است که این ظرفیت در آن جمع شده است و باید توجه داشته باشیم که موضوع امنیت و خدمت‌رسانی در استان مسئولیت سنگینی است که بر عهده سپاه‌های استانی قرار دارد.

فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: از زمان تشکیل سپاه‌های استانی هم‌افزایی و هماهنگی در مجموعه‌های سپاه در استان‌ها بیشتر شده و سپاه‌های استانی با این حضور و سازماندهی و ظرفیت‌های بی‌نظیر مردمی بسیج پاسخ همه تهدیدات در استان‌ها را می‌دهند.

سرلشکر جعفری در ادامه با اشاره به اینکه باید مدیریت‌ها در کشور به صورت جهادی باشد، عنوان کرد: مدیریت جهادی با مدیریت معمول در کشور متفاوت است. بدون تردید در جایی که نگاه و انگیزه با سبک عمل جهادی و اسلامی بوده و مبتنی بر فرهنگ بومی و نیاز کشور و محدوده خودمان و نه دیگران بوده است در آن موفقیتی صددرصد داشته‌ایم و دفاع مقدس نمونه آن است. در عرصه‌های امنیت کشور و مجموعه‌های علم و فناوری که از این روحیه و مدیریت جهادی تبعیت کرده‌اند موفقیتی بی‌نظیر داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه دلیل ورود سپاه به عرصه‌های بزرگ سازندگی کشور همین نگاه مدیریت جهادی بوده است، گفت: مدیریت جهادی براساس منویات مقام معظم رهبری سه ویژگی دارد که باید در کارها مدنظر قرار گیرد؛ اخلاص برای خدا نخستین شرط کار و مدیریت جهادی است و امروز باید رضایت الهی و نیت خالص مبنای کارها قرار گیرد نه رضایت دیگران.

سرلشکر جعفری اضافه کرد: دومین شرط مدیریت جهادی این است که باید این نوع مدیریت با تلاش و سخت‌کوشی همراه باشد و برای آن کار شبانه‌روزی لازم است. همچنین مقابله با مخالفت‌های داخلی، سودجویان، مفسدان و منفعت‌طلبان سومین شرط مدیریت جهادی است، باید بدانیم که کاری که در حال انجام آن هستیم یا دشمن دارد و یا مخالف.

به گزارش تسنیم، در این آئین از زحمات «سردار حسن حسن‌زاده» فرمانده سابق سپاه قائم آل محمد(عج) استان سمنان تقدیر و «سرهنگ حمید دامغانی» به عنوان فرمانده جدید سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان معرفی شد.‌

معاون هماهنگ‌کننده سپاه سید‌الشهداء(ع) تهران و فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان شاهرود برخی از مسئولیت‌های پیشین «سرهنگ حمید دامغانی» است. سردار حسن حسن‌زاده نیز در چند روز اخیر به‌سمت فرمانده سپاه سیدالشهداء(ع) استان تهران منصوب شده است.

انتهای پیام/ز