به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام رضا(علیه السلام)؛ اسماعیل نیکخواه یکی از جوانان بسیجی موفق شهرستان سرخس است که توانسته در رشته تخصصی خود موفقیت های زیادی کسب کند؛ با این جوان موفق بسیجی به گفتگو نشستیم.

 

سلام، لطفا خودتان را معرفی کنید؟

با سلام، اسماعیل نیکخواه هستم، دارای مدرک لیسانس فیزیک از دانشگاه بیرجند، طراح و سازنده دقیق ترین ساعت آفتابی کشور در پردیس دانشگاه بیرجند و سابقه ۱۰ سال تدریس نجوم در مراکز علمی در سطح کشور را دارم.

 

چه اقدامات مهمی در زمینه رشته ای که خواندید داشته اید؟

ثبت اختراع در زمینه طراحی و ساخت نیروگاه های خورشیدی بهینه سهموی خطی با تغییر در شیوه جذب نور که نوع جدیدی از نیروگاه های خورشیدی هستند؛ ما برای اولین بار با یکسری تغییر در متریال و تغییر در جذب نور توانستیم بهینه سازی موثری در آنها انجام بدهیم و منجر به تولید دسته جدیدی شده که ثبت اختراع گرفت.

 

از کارهای دیگر من، طراحی و ساخت بزرگترین میدان قطب نمای کشور به مساحت ۶۰۰ متر مربع در پادگان شهید هاشمی نژاد شیروان است.

 

از سوابق کاری و فعالیت هایی که در زمینه های علمی داشته اید بفرمایید؟

عضویت حرفه ای انجمن نجوم ایران از سال ۱۳۹۰(جوانترین عضو حرفه ای )، همکاری با ۱۵ دانشجوی تحصیلات تکمیلی در زمینه استخراج و تحلیل داده های نجومی مربوط به پایان نامه های ارشد و دکتری با بیش از ۱۰۰۰ ساعت داده گیری و عکاسی از سیستم های ستارگان دوتایی گرفتی در رصد خانه دکتر مجتهدی دانشگاه بیرجند، رصد خانه ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز و رصدخانه دانشگاه فردوسی مشهد از سوابق علمی و فعالیت های کاری بنده است.

 

نویسنده ۷ مقاله چاپ شده در مجلات معتبر داخلی و بین‌المللی در زمینه مباحث تخصصی مربوط به نجوم و اختر فیزیک را در سوابقم دارم و موسس انجمن نجوم شهید تهرانی مقدم دانشگاه بیرجند (از فعال ترین انجمن های نجوم کشور هستم؛ عضویت در ستاد استهلال استان خراسان رضوی از دیگر فعالیت هایم است.

 

 چه موفقیت هایی در زمینه تخصصی خود کسب کرده اید؟

نفر برگزیده المپیاد دانش آموزی نجوم و اختر فیزیک کشور در سال ۱۳۸۷ و مدیر تیم تحقیقاتی طراحی پهپاد دانشگاه بیرجند از سال ۱۳۹۲تا ۱۳۹۴ بوده ام.

 

چه برنامه ای برای آینده دارید؟

ان شاء الله ادامه تحصیل تا مقطع دکتری و در کنار آن به دنبال تاسیس شرکت دانش بنیان به منظور فعالیت تخصصی برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی نوین با بازدهی بالاتر هستم.

 

ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

انتهای پیام/