به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام رضا(علیه السلام)؛ سردار محمدرضا یزدی شامگاه گذشته در مراسمی که به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی در حسینیه محمد رسول الله(ص) مشهد برگزار شد، در خصوص واقعه تنگه ابوقریب گفت: ماجرای تنگه ابوقریب در روزهای پایانی هشت سال دفاع مقدس در شرایطی که مردم و رزمنده‌ها با شرایط سختی روبرو بودند اتفاق افتاد، روزهایی که عراق و همپیمانانش همه تلاش خود را کردند تا ایران را به میز مذاکره بنشانند و با تانک‌های انگلیسی و بمب‌های آمریکایی و پول دولت‌های عربی مرتجع، بهترین شرایط را داشت تا ما را در فشار بگذارد، چون می‌دانستند شکست در قاموس جمهوری اسلامی نیست.

فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ افزود: ما مناطق مهمی مانند شلمچه، حلبچه و فاو را از دشمن گرفته بودیم تا بلکه رژیم بعث دست از جنایت‌هایش بردارد، اما عده‌ای که ایرانی بودند و می‌گفتند ما با اسلام چه کار داریم و تحت عنوان ملی‌گرا شناخته می‌شدند، آن روزها بر طبل مذاکره می‌زدند و می‌گفتند برویم و پای میز مذاکره با صدام بنشینیم.

وی با بیان اینکه در همان ایام آمریکایی‌ها به صدام یک چراغ سبز دیگر نشان داد تا به ایران حمله کند و ایرانی‌ها پای میز مذاکره بیاورد، ادامه داد: بر همان اساس آن‌ها در روزهای پایانی جنگ حرکتی کردند تا بتوانند در میز مذاکره دست برتر را داشته باشند، آن‌ها به کشور ما هجوم آوردند و شلمچه یکی از نقاط استراتژیک که دست نیروهای خودی بود را پس گرفتند.

سردار یزدی با بیان اینکه در عملیات تنگه ابوقریب حلبچه و فاو را با سلاح شیمیایی از ما پس گرفتند، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها جنایت خود را از این هم بالاتر بردند و هواپیمای ایرباس ما را در آسمان خلیج فارس منهدم کردند و 290 نفر از مردم ما را به شهادت رساندند، در این شرایط بود که حرکت خود را به سمت پل نادری ادامه دادند و آمدند تا دوباره بخشی از خاک ما را تصاحب کنند.

فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) با بیان اینکه شرایط امروز قابل مقایسه با آن روزها نیست، اظهار کرد: روزهای پایانی جنگ نفت را ۸ یا ۹ دلار می‌فروختیم و ۵ دلار بابت استخراج نفت برای هر بشکه پرداخت می‌کردیم و کشتی‌های نفتی ما در خلیج فارس توسط دشمن زده می‌شد.

وی متذکر شد: حتی پنیر را با تکه‌ای کاغذ به نام کوپُن باید می‌خریدیم و شرایط بسیار سخت بود، با همه مشکلات داخلی و خارجی، صدام هم نیروهایش را گسیل کرد که اگر به رودخانه کرخه می‌رسیدند، باید یک فتح المبین دیگری انجام می‌دادیم و با شرایط بدی که داشتیم، اصلا این امکان برایمان وجود نداشت.

سردار یزدی گفت: دشمن به تنگه ابوقریب رسید، اگر از این تنگه عبور می‌کردند و به رودخانه کرخه می‌رسیدند شاید بخشی از جنوب ایران از کشور جدا می‌شد و کاری که روزهای اول جنگ نتوانسته بودند انجام دهند را انجام می‌دادند.

فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) افزود: آن روز شرایط رزمندگان بسیار سخت بود و انگیزه‌ها و قوت‌ها کاهش پیدا کرده بود، ولی با وقوع آن واقعه رزمندگان امتحان بزرگی را با همین ندا که باید به سمت دشمن برویم و جلوی آن را بگیریم پس دادند و به میدان آمدند.

وی ادامه داد: آن روز هیچ‌کسی اجبار نشد، چون قرار بود رزمندگان به مرخصی بروند و عده‌ای بلیت قطار در دستشان بود، حتی عده‌ای هم تا خرم‌آباد رفته بودند، ولی با شنیدن این موضوع برگشتند.

سردار یزدی اضافه کرد: آن روز گردانی در دوکوهه بودیم که به ما اطلاع دادند ابوقریب بروید، یک گردان پیاده که سلاح سبک و حداکثر آر پی جی و تیربار داشت، در مقابل عراقی‌هایی که هواپیماهای جنگی از یک طرف و هلی کوپترها و موشک‌ها از سوی دیگر آنها را پشتیبانی می‌کردند، تانک‌هایشان مستقیم به سمت ما تیراندازی می‌کرد، ولی رزمندگان با همه این احوال به سمت دشمن حمله کردند.

فرمانده گردان عمار در عملیات تنگه ابوقریب در تشریح این واقعه گفت: در منطقه ابوقریب در مقابل دشمن ایستادیم، دشمنی که تا بُن دندان مسلح بود و رزمندگان ما سلاح به اندازه کافی نداشتند و حتی آب کافی هم نداشتند، اما جلوی دشمن در تنگه ابوقریب را گرفته شد و رزمندگان ما با همان انگیزه‌های قبلی برای دفاع از کشور و دین و ناموس ایستادند، در همان یک روزی که این اتفاق افتاد می‌توانیم بگوییم جنگ را یک بار دیگر تجربه کردیم.

وی عنوان کرد: وقتی وارد تنگه شدیم و با دشمن درگیر شدیم بیش از ۵۰ تانک به طور مستقیم به ما شلیک می‌کردند، اما رزمندگان محکم و استوار با اعتماد به وعده‌های الهی ایستادگی کردند، آن روز حدود ۵۴ یا ۵۵ شهید در تنگه ابوقریب تقدیم انقلاب و اسلام کردیم و بیش از ۵ شهید از تشنگی به شهادت رسیده بودند.

سردار یزدی با بیان اینکه مردم ما امروز ۴۰ سال است که تنگه انقلاب را حفظ کرده‌اند و دشمن به‌شدت از این موضوع عصبانی است، ادامه داد: عده‌ای در دهه ۷۰ که به قدرت رسیدند گفتند انقلاب تمام شده و انقلاب را یک کودتا می‌دانستند، آن‌ها می‌دانستند که این مردم مقاوم و ولایتمدار هستند و انقلاب تا ظهور حضرت مهدی(عج) ادامه دارد.

فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) گفت: کسانی که در فتنه ۸۸ آن غائله را به پا کردند، روزهای پایانی جنگ هم دائم حرف از عقب‌نشینی و صلح و میز مذاکره می‌زدند و اگر امام(ره) نبود، همان روزهای اول جنگ بخش عمده‌ای از خاک را به دشمن می‌سپردند و برمی‌گشتند.

وی تصریح کرد: مردم ما امروز بعد ۴۰ سال ایستاده‌اند و ۴۰ سالگی انقلاب نشان‌دهنده مقاومت مردم و عشق‌شان به صاحب این انقلاب یعنی حضرت مهدی(عج) است.

سردار یزدی تاکید کرد: عده‌ای از داخل و خارج می‌گویند انقلاب تمام شده و به ۴۰ سالگی خودش نمی‌رسد، آنها نمی‌دانند که آغاز انقلاب ما بعثت پیامبر(ص) و پایانش ظهور حضرت مهدی(عج) است، پس خانواده شهدا مطمئن باشند که خون شهدایشان با خون شهدای کربلا گره خورده و مردم ما مدیون شهدا هستند.

فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) تاکید کرد: روزی که دشمنان مأیوس شوند، ما می‌توانیم آسوده زندگی کنیم و امسال دهه فجری مأیوس‌کننده برای دشمنان و شادکننده برای دوستانمان خواهیم داشت.

گفتمان انقلاب اسلامی کدخدایی استکبار را در زمین خدشه دار کرد

در ادامه این مراسم نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب، در کنار همه مشکلات و غم‌ها، ۴۰ سال پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشتیم.

حجت‌الاسلام نصراله پژمان‌فر افزود: در هیچ جای دنیا این وضعیتی که بعد از یک حرکت مردمی و انقلاب در مقابل ما شکل گرفت، اتفاق نیفتاده است.

وی خاطرنشان کرد: در اوایل انقلاب گروهک‌های افراطی مانند پان ترکیسم و پان عربیسم و جریان‌های چپ و راست و توده‌ای شکل گرفت تا بلکه انحرافی در مسیر انقلاب ایجاد کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه ۱۷ ماه بعد از پیروزی انقلاب یک دشمن سراپا مسلحی مانند رژیم بعث به کشور ما حمله‌ور شد که هنوز خاطرات تلخ و تبعات آن جنگ در یادها زنده است، یادآور شد: هنوز در درگیری‌های جنگ بودیم که جریان نفاق به شکل‌های مختلف با هماهنگی دشمنان بیرونی با هدف توطئه و انحراف در مسیر انقلاب شکل گرفت و جریان‌ها و حوادث بسیار تلخی را از درون بر ما تحمیل کرد.

پژمان‌فر عنوان کرد: هر کدام از این اتفاقات تلخی که در این ۴۰ سال برای ما اتفاق افتاد برای فروپاشی یک نظام کافی بود، اما انقلاب اسلامی مسیرش را مستحکم و مقتدرانه ادامه داد و امروز که در آستانه چهلمین سالگرد این انقلاب هستیم دشمن از فکر توطئه بیرون نیامده است.

وی اضافه کرد: باید تحلیل کنیم ما چه خطری برای دشمن ایجاد کرده‌ایم، که هنوز بعد ۴۰ سال دست از سرمان بر نداشته‌اند و اگر کاری را نکرده‌اند واقعا در توانشان نبوده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر آمریکایی‌ها احتمال می‌دادند می‌توانند با حمله نظامی حتی ما را ضعیف کنند، ساعتی درنگ نمی‌کردند و صددرصد حمله می‌کردند، حتی دیوانه‌ای که امروز ریاست جمهوری آمریکا را به دست گرفته می‌بینید که دیگر اسم جنگ را نمی‌آورد چون فهمیده‌اند به تعبیر مقام معظم رهبری دوره بزن و در رو تمام شده است.

پژمان‌فر با بیان اینکه انقلاب ما یک حرکت داخلی و محدود در انتقال قدرت نبوده است، تصریح کرد: ما یک جریان و گفتمان جدیدی را در دنیا راه انداختیم و آقایی و کدخدایی استکبار را در زمین خدشه‌دار کردیم.

وی با بیان اینکه دشمن در این تاریخ ۴۰ ساله آسیب های زیادی به ما زده است، متذکر شد: چند هزار شهید هزینه کمی نبود که در دوران دفاع مقدس بر ما تحمیل شد، علاوه بر آن شهدای ترور و تحریم‌های اقتصادی مسائل کمی نبود، اما در عین حال ما توانستیم روی پای خود بایستیم و ایستادگی کنیم که این هم نتیجه کمی نبود، در قبال انقلاب هزینه زیادی به دنیا پرداختیم اما نتایج بزرگ و ارزشمندی را نیز به دست آوردیم.