به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام رضا(علیه السلام)؛ قرار است در مساجد سطح شهر مشهد با هماهنگی نواحی بسیج، در بازه زمانی انتخاب رشته (19 تا 24 مرداد ماه)، میزهای مشاوره با حضور اساتید برتر دانشگاه‌های مشهد برگزار شود.

در این طرح اساتید برتر دانشگاه‌ها، مشاوره رایگان ارائه می‌دهند که در سال‌های گذشته نیز این طرح سابقه برگزاری دارد.

روز پنج شنبه 17 مرداد سال جاری همایش انتخاب رشته در دانشگاه فردوسی مشهد در دانشکده علوم پایه برگزار می‌شود و مساجد به افراد داوطلب معرفی خواهد شد.

ابوالحسن حسین‌زاده، جانشین سازمان بسیج اساتید خراسان رضوی در گفتگو با این پایگاه خبری، اظهار کرد: از سه سال گذشته طرح مشاوره رایگان برای انتخاب رشته دانش‌آموزان در مساجد محوری مشهد راه اندازی و اجرا شده است.

وی افزود: هدف از این طرح ارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان به دانش آموزان متقاضی ورود به دانشگاه مخصوصا دانش آموزان بی بضاعت حاشیه شهر مشهد که امکان هزینه ندارند.

100 استاد برتر در 14 مسجد مشهد آماده ارائه مشاوره انتخاب رشته دانشگاه

جانشین سازمان بسیج اساتید خراسان رضوی با بیان اینکه درسطح شهر 14 مسجد برای ارائه مشاوره به دانش آموزان انتخاب شده است و از ساعت 17 تا نماز مغرب و عشا اساتید حضور خواهند داشت گفت: یکی از اهداف این طرح کمک به اقتصاد خانواده‌ها در موضوعات مشاوره ای باتوجه به ظرفیت نخبگانی بسیج است.

وی انتخاب رشته را موضوع حساسی در مقاطع آموزشی افراد دانست و افزود: برخی مؤسسات، مشاوره‌های سودجویانه و جهت‌دار ارائه می‌دهند، اما مشاوران این طرح با همکاری بسیج اساتید با نیت کمک به دانش‌آموزان، بدون در نظر گرفتن سود شخصی فعالیت دارند.

حسین‌زاده تصریح کرد: باتوجه به استعداد دانش آموزان و بازار موجود شغلی هدایت و مشاوره ارائه می‌شود اما انتخاب کننده اصلی دانش‌آموزان هستند و اساتید، مشاوره را بر اساس استعداد، سابقه تحصیلی، شرایط دانشگاه‌ها و بازار کار ارائه می‌دهند.

وی افزود: اساتید انتخاب شده بهترین‌های فن مشاوره هستند و بر اساس رشته‌های مختلف در این موضوع تجربه کافی دارند و در این طرح بصورت رایگان و جهادی فعالیت خواهند داشت.

جانشین سازمان بسیج اساتید خراسان رضوی با اشاره به اینکه کارگاه هم‌اندیشی و توانمندسازی اساتید مشاوره برگزار شده است خاطرنشان کرد: بر اساس رسالت بسیج اساتید، کاملا این طرح فعالیت جهادی است و اساتید حاضر بصورت خودجوش در این برنامه فعالیت دارند.

وی افزود: نسبت به سال‌های گذشته فعالیت این طرح در مساجد مختلف رشد داشته و مقرر شده است که این طرح در شهرستان‌های دارای دانشگاه اجرایی شود.

حسین‌زاده با بیان اینکه بر اساس آمار گرفته شده از شرکت‌کنندگان، مشاوره‌های ارائه شده مطلوب ارزیابی شده لذا تصمیم بر ادامه طرح گرفته شد گفت: امسال در مشهد حدود 100 استاد برتر مشاوره حاضر به مشارکت در این طرح شده‌اند و باتوجه به استقبال و حضور اساتید طرح رونق خاصی یافته است.

وی افزود: قصد داریم مساجد را به کارکردهای اصلی اجتماعی خود و به عنوان محل تصمیم‌گیری در مورد مشکلات مردم، نزدیک کنیم تا مسجد به عنوان پایگاه اصلی انقلاب اسلامی حفظ شود.

کاهش استرس خانواده‌ها با اجرای طرح مشاوره در مساجد

هادی جباری، مسئول علمی طرح مشاوره انتخاب رشته در مساجد شاخص مشهد در ادامه در گفت‌وگو با مشهدپیام، اظهار کرد: هدف این طرح این است که فضای استرس‌زا در خانواده های کم برخورداری که نمی توانند هزینه مشاوره دانش آموز خود را تأمین کنند را کاهش دهیم و مشاوره های عمومی رایگان را ارائه دهیم.

وی ضمن تأکید بر جلوگیری از سوء استفاده برخی شرکت‌های خصوصی از این فضای غبارآلود کنکور و دریافت هزینه‌های زیاد مشاوره افزود: طی این طرح آگاهی‌های کلی به دانش آموز داده می‌شود و تأکید داریم در این مشاوره‌ها نباید گفته شود که قبولی در دانشگاه به هر صورت باید انجام شود چراکه هزینه‌های مالی، فرهنگی و اجتماعی خاص خودش را خواهد داشت.

مسئول علمی طرح مشاوره انتخاب رشته در مساجد شاخص مشهد با اشاره به استقبال مناسب از این طرح در شهر مشهد گفت: از نظر علمی اساتید مشاور شرکت‌کننده دارای فن و تجارب تخصصی انتخاب رشته هستند.

وی افزود: اگر فضایی فراهم شود تا حداقل یک نفر از دانش‌آموزان حاشیه شهر، از جزئیات رشته‌های مختلف اطلاع داشته و انتخاب رشته صحیح انجام دهد موفقیت بزرگی محسوب می‌شود و بر این باور هستیم که اگر دانش صحیح به افراد داده شود در انتخاب مسیر زندگی موفق خواهند بود.