به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام رضا(علیه السلام)؛ محمدرضا دارابی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مراسم تکریم و معارفه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، شرایط کنونی جامعه را نسبت به دوران انقلاب و دفاع مقدس بسیار ویژه‌تر عنوان و اظهار کرد: در آن دوران ماهیت دشمن مشخص بود و تفکر و فرهنگ بسیجی از دل همین شرایط رشد کرد و پیروزی را نصیب ما کرد. اما امروزه جنگی سخت‌تر و موذیانه‌تر را تجربه می‌کنیم. جنگی تمام عیار از حیث اقتصادی، فرهنگی و سیاسی که سربلندی از این جنگ نیز انسجام و وحدت بیشتر را می‌طلبد.


دارابی با اشاره به اینکه تشکل‌های مختلف دانشجویی در دانشگاه‌ها با وجود اختلاف سلیقه، اما همه گی حامی مردم و نظام هستند، افزود: تشکل‌های دانشجویی باید شرایط کنونی جامعه را به خوبی درک کنند و برای دفاع از کیان نظام اختلاف سلیقه‌ها را کنار بگذارند چرا که اولین آسیب تنش و درگیری تشکل‌های دانشجویی متوجه نظام خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نقش آفرینی بسیج دانشجویی در ارتقای سلامت مردم با وجود مشکلات و کمبود‌ها مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: تحریم دارویی، ملزومات و تجهیزات پزشکی نکته‌ای است که دشمن آن را قبول ندارد، اما ما باید با توجه به این مشکلات با چنگ و دندان در حوزه سلامت وظیفه خود را به بهترین نحو به انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه از بسیج دانشجویی انتظار داریم تفکر بسیجی را در بین دانشجویان بسط و گسترش دهند، تاکید کرد: همچنین از این تشکل دانشجویی انتظار می‌رود نقص‌های را به ما گوشزد کند چرا که افراد بیرون از حوزه مدیریت و سلامت بهتر می‌توانند کمبود‌ها را رصد کنند.

دارابی در پایان خطاب به دانشجویان حاضر در جلسه گفت: نگذاریم مسائل تفرقه انگیز بین دانشجویان ورود کند چرا که این مساله به تشکل‌ها دانشجویی آسیب وارد می‌کند.


تاکید بر بسط و گسترش تفکر بسیجی در بین تمام دانشجویان


در ادامه این جلسه هادی باادب، مسئول ناحیه بسیج دانشجویی خراسان رضوی گفت: دوران دانشجویی، فرصت کوتاهی است که برای کسب علم و تخصص در بستر دانشگاه در اختیار افراد قرار می‌گیرد و در این بین دانشجویانی هم هستند که دغدغه مندانه در عرصه دانشگاه حضور می‌یابند.

باادب فرصت خدمت در بسیج را فرصتی مغتنم برای کسب تجربه مدیریتی برای مسئولان بسیج دانشجویی عنوان کرد و افزود: فشار درسی سنگین به ویژه در دانشگاه علوم پزشکی باعث شده تا مدت دوران مسئولان بسیج این دانشگاه به مدت یک سال باشد تا هم وجهه علمی بسیج دچار خدشه نشود و هم شرایط درسی افراد.

مسئول ناحیه بسیج دانشجویی خراسان رضوی حضور در تمام عرصه‌های مجاهدت انقلابی را یکی از مطالبات رهبری از بسیجیان دانست و تاکید کرد: دانشجوی بسیجی که طالب علم است در همه عرصه‌های مجاهدت انقلابی باید تکلیف خود را تشخیص داده و در میدان حاضر شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیج در دهه ۶۰ با حضور در سنگر‌های نبرد ادای دین کرد. در دهه ۷۰ در حوزه سازندگی و در دهه ۸۰ در حوزه جنگ نرم و مبارزه با فتنه‌ها تکلیف خود را ادا کرد.

باادب با بیان اینکه اکنون بنا به فرمایش مقام معظم رهبری که «خرمشهر‌ها در پیش است» ادای دین بسیج به گونه‌ای دیگر رقم خورده است، تاکید کرد: بسط و گسترش نگاه و تفکر بسیجی و جهادی در عرصه‌های جنگ نرم و اعتقادی، سازندگی و خدمت به مردم مطالبه‌ای است که رهبر انقلاب از بسیجیان دارند که خوشبختانه این نگاه والا در بسیج دانشجویی علوم پزشکی مشهد به درستی درک شده است.

وی خدمت به مردم در قالب اردو‌های جهادی را دارای دو وجه دانست و افزود: اردو‌های جهادی علاوه بر اینکه باعث ادای تکلیف و دین نسبت به محرومان است، باعث خودسازی فرد نیز می‌شود و اینجاست که تفکر بسیجی اثر وضعی خود را بر دانشجو می‌گذارد.

مسئول ناحیه بسیج دانشجویی خراسان رضوی با بیان اینکه اگر مسئولان به این نتیجه برسد که مردم، ولی نعمتان انقلاب هستند، در آینده می‌توانند گره‌های بیشتری را از مردم باز کنند، تاکید کرد: وظیفه بسیج دانشجویی ایجاد این فرهنگ و تفکر در بین همه دانشجویان است.

پیشرفت کشور جز با روحیه جهادی ممکن نیست


میلاد روزبهی، مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه پس از سال‌ها در مراسم تکریم و معارفه مسئولان بسیج دانشجویی، رئیس این دانشگاه حضور دارد، گفت: حضور ریاست و معاونان دانشگاه در این مراسم می‌تواند ارتباط بسیج با بدنه دانشگاه را مستحکم‌تر از پیش کند.

روزبهی تاکید کرد: مسئولیت بسیج دانشجویی مسئولیتی خاص است چرا که افرادی دغدغه‌مند به تشکل وارد می‌شوند و این برای مسئولان بسیج دانشجویی بسیار مهم است.

وی در پایان تصریح کرد: پیشرفت کشور جز با روحیه جهادی و انقلابی گری امکان پذیر نیست.


ضرورت ارتباط عمیق با اساتید انقلابی در تسریع رشد فردی دانشجویان


همچنین علیرضا پیوندی نجار، مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این آیین بیان کرد: قبول مسئولیت بسیج دانشجویی امری خطیر است زمانی که بدانیم این تشکل ارزشی حاصل مجاهدت‌های چه انسان‌های بزرگ و وارسته‌ای در طول تاریخ به خصوص در تاریخ انقلاب بوده است.

پیوندی نجار با اشاره به اینکه امروز سالروز شهادت شهید عباس بابایی یکی از برجسته‌ترین بسیجیان نمونه است، گفت: آنچه کار ما را به عنوان تشکل بسیج سخت می‌کند آن است که بدانیم با نمونه‌های مجسم و موفق بسیجی چقدر فاصله داشته و چه راه دشواری در پیش رو داریم. در این راه قطعا هدف ما تربیت نیرو‌هایی همچون عباس بابایی‌ها خواهد بود که برای فداکاری و ایثار در راه اسلام و طن از جان و مال و آبروی خویش هم دریغ نکردند.

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر ارتباطی عمیق‌تر با اساتید انقلابی دانشگاه اظهار کرد: استفاده از ظرفیت اساتید می‌تواند روند رشد دانشجویان را سرعت بخشد تا برای عرصه‌های سخت و طاقت فرسا در جامعه به راحتی حضور یابند.

وی ادامه داد: مسئولان آینده این دانشگاه نسل ما دانشجویان خواهد بود و آن‌ها از هم اکنون باید برای رشد معنویت و درک بیشتر و سریعتر مسائل جامعه تربیت شوند.

پیوندی نجار تاکید کرد: یکی از بهانه‌های خوب برای ارتباط دانشجویان با اساتید که می‌تواند خروجی فوق العاده‌ای را هم شامل شود، کار‌های پژوهشی مساله محور و مبتنی بر نیاز دانشگاه خواهد بود که در این زمینه تلاش می‌کنیم این ارتباط بیش از گذشته شود.

وی با اشاره به رشد مناسب اردو‌های جهادی در سال‌های اخیر، پیشنهادی به مسئولان دانشگاه ارائه کرد و افزود: می‌توان مشکلات مناطق محروم را با کمک معاونت‌های مختلف دانشگاه مساله محور پیش برد تا مشکل تا حد ممکن حل شود.

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان با گلایه از برخی روند‌های اداری در دانشگاه که در جریان اردو‌های جهادی تنها انرژی دانشجویان را می‌گیرد، بیان کرد: در این راه دانشجویان با مکاتبات و فشار‌های غیرضرور مواجه می‌شوند که بعضا باعث دلسرد شدن آن‌ها می‌شود. درخواست ما این است که امکانات مکاتبه مستقیم با واحد‌های دانشگاه را داشته باشیم.
 
در پایان از زحمات مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تقدیر به عمل آمد.