به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام رضا(علیه السلام)؛

سردار یعقوبعلی نظری، فرمانده سپاه امام رضا(ع) در همایش شب خاطره اصحاب رسانه در مؤسسه فرهنگی قدس، با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس، گفت: حمله یا جنگ بر ایران اسلامی با همه آن شرایط و دلایلی که وجود داشت تحمیل شد و هدف هم کاملا مشخص بود.

وی افزود: بازخوانی و بازنشر فرهنگ دفاع مقدس مورد نیاز  مسیر انقلاب است چراکه دشمن در نهایت به‌اهداف تاکتیکی و تکنیکی در این جنگ نرسید.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) اظهار کرد: دشمن برای تصرف خرمشهر و آبادان تا سد بهمن‌شیر برخلاف آن تنیدگی که ایجاد شده بود، تلاش کرد، اما در نهایت موفقیت از آن ایران اسلامی شد و خرمشهر نماد مقاومت و پیروزی گردید.

تبعیت و ولایت باید از ذهن به قلب برود

وی با اشاره به برابر نبودن امکانات جنگی ایران و دشمنان، افزود: اولین اقدام مهم که سبب شد تا ایران اسلامی در این رزم هشت ساله موفق باشد تبعیت و اطاعت بود یعنی این موضوع مهم در دفاع مقدس و مدیریت ولایتی با تمامی جوهره خودش حاکم بر جبهه و کشور شد.

سردار نظری تصریح کرد: وقتی بحث از تبعیت و ولایت می‌شود، یک وقت است در الفاظ بیان می‌کنیم اما باید به عمق این نکات توجه کنیم چراکه پرداخت نظری و بیان ظاهری مشکلی را حل نمی‌کند.

وی ضمن تأکید بر این مطلب که باید این موضوعات به قلب و روح انسان منتقل شود افزود: تبعیت و ولایت باید از ذهن به قلب برود.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: اگر این باور در مدیریت جامعه تحت عنوان تبعیت و ولایت از ذهن به قلب نرود، به مرحله عملی وارد نخواهد شد.

وی با بیان اینکه در زمان حمله عراق به سرزمین ما همه به جز امام خمینی(ره) لرزیدند افزود: اگر در چنین جنگی ایران اسلامی پیروز میدان می‌شود، نتیجه رسوخ عملی ولایت از ذهن به قلب مردم است.

پیروزی در دفاع مقدس نتیجه رسوخ عملی ولایت است

سردار نظری گفت: مردم با اعتمادی که به امام راحل(ره) داشتند به آرامش رسیدند و در دفاع مقدس علی رغم اختلاف قدرت در دو جبهه پیروزی متعلق به جامعه اسلامی است.

وی با اشاره به نقش هدایت امامتی و تبعیت از امام افزود: امام(ره) در صحبت‌های خود با مردم به این نکته اشاره کردند که این جنگ، جنگ حق و باطل است وبر اساس این استراتژی فرمودند اگر بیست سال هم طول بکشد، ما ایستاده‌ایم لذا با وجود تعادل روحی و آرامشی که در جامعه ایجاد شد در نهایت دشمن متوقف شد.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) اظهار کرد: در نتیجه نگاه بلندی که امام(ره) ترسیم کردند، سبب شد مردم وارد این میدان دفاع مقدس شوند چراکه میدان تبدیل به تقابل حق و باطل شده بود و اگر کشته شویم و پیروز شویم در هر دوحال موفق هستیم.

وی با بیان اینکه عامل استقامت مانند اقتصاد مقاومتی توسط امامت جامعه به قلب مردم وارد شده افزود: در پیشروی دشمن به اهواز نیز این مقاومت‌ها تا پایان جنگ در رزمندگان وجود داشت.

سردار نظری مؤلفه سوم را تکیه بر ظرفیت درونی دانست و تصریح کرد: اوایل جنگ وضعیت ارتش کاملا بهم ریخته بود، دست‌ها خالی و فقر تقریبا مطلق بود، هر جایی به هر شکلی خود را به جبهه می‌رساندند، از نظر سلاح هم با هر آنچه که داشتند مبارزه را آغاز کردند، اما هر‌چه جنگ ادامه می‌یافت، تجهیزات و سلاح‌ها نیز تکمیل می‌شد و گردان‌ها شکل می‌گرفت.

وی افزود: در شرایط فعلی نیز همین تبعیت و اطاعت تجربه شده در عرضه های سخت راهگشای کشور است و همین استقامت در جنگ مخرب در دیگر عرصه ها نیز مؤثر خواهد بود.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) ضمن تأکید بر اینکه حتما باید مبتنی بر ظرفیت های داخلی عمل کنیم خاطرنشان کرد: این گنجی که سال ها ملت ایران می تواند از آن استفاده کند تجربیات مدیریت دفاع مقدس است.

وی افزود: تقابل های ما با دنیای استکبار در سطح تاکتیک زمینه را برای نظام مقدس اسلامی فراهم کرده است و باید به آن پرداخته شود چراکه در ایستایی و تبلیغات توان ما در برابر دشمن مشخص نمی شود بلکه زمانی که تبدیل به حرکت و اقدام می شود اختلاف قدرت و اقتدار جبهه نظام اسلامی نمایان می شود.

وقتی پهپادی زده می شود شما می توانید قدرت انقلاب اسلامی را ارزیابی کنید

سردار نظری با اشاره به اینکه در زمان حرکت اراده ها معنا پیدا می کند گفت: وقتی پهپادی زده می شود شما می توانید قدرت انقلاب اسلامی را ارزیابی کنید.

وی با اشاره به ملاقات‌های دو رئیس جمهور کشورهای خارجی با رئیس جمهور ایران، افزود: این قدرت و اقتدار ایران را مشخص می‌کند، شرایط برای توسعه انقلاب اسلامی و رسیدن به اهداف را ایجاد می‌کند.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) اظهار کرد: گشایش دیپلماتیک بدون قدرت امکان ندارد؛ عملیات دیپلماسی بدون عقبه قدرت قوی انجام نمی شود لذا شرایط برای رسیدن به اهداف فراهم است.

وی افزود: امروز دنیای استکبار را مجبور کردیم گسترش تاکتیکی وسیعی پیدا کند و لذا وسعت میدان های نبرد دشمن را آسیب پذیر کرده است و مجبور شده در برابر انقلاب اسلامی گستره وسیعی داشته باشد.

کسی که چند تابعیت دارد نمی تواند در جبهه مقاومت، استقامت کند

سردار نظری تصریح کرد: اگر در قلب و ذهن میل به سمت دشمن داشته باشیم نمی توانیم در برابر دشمن مقاومت کنیم و این وابستگی از طرف مبانی دینی نیز نهی شده است.

وی افزود: وقتی کسی حیات خود را در خارج از جغرافیای ملت تعریف می کند نمی تواند برای کشور استقامت کند و اصلا بی معنا است لذا کسی می تواند مسیر مقاومت را در کنار مردم طی کند که در متن مردم قرار داشته باشد.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: کسی که چند تابعیت دارد و امکانات دیگر دارند نمی توانند در جبهه مقاومت مانند دفاع مقدس استقامت کنند چراکه رزمندگان دفاع مقدس به جز جغرافیای فیزیکی و اعتقادی دغدغه دیگری نداشتند.